15.03.2016 16:17:42

Доповiдь голови СЖУ Леокадії Герасименко

Доповiдь голови СЖУ Леокадії Герасименко
на підсумковому засіданні
Програми «Миротворення в Україні: роль жінок»,
15/03/2016, м.Київ

Шановні гості! Дорогі колежанки, посестри, подруги!

З давніх - давен споконвічною мрією всіх жінок на планеті Земля була мрія про мир, спокій, радість материнства, гідне життя для своїх синів і дочок.

Нині цими мріями, живуть жінки України.

Прості бажання, а яка важка і довга дорога тепер у нас до її здійснення!

Є такий вислів, що жінки і діти розплачуються за війну слізьми, а чоловіки кров’ю…

Прошу вшанувати пам'ять всіх загиблих хвилиною мовчання

Ініціатива розробити та втілити проект «Миротворення в Україні: роль жінок» була для Спілки жінок для всіх жінок України, актуальною і важливою.

Головною метою Програми було: створення майданчику для діалогу, де жінки - волонтери, жінки, які зараз тимчасово вимушені проживати не в своїх домівках, жінки – активістки жіночого руху та просто НЕБАЙДУЖІ змогли сісти одна навпроти одної і без страху і опередження висловити свої надії, побоювання, обмінятися досвідом та планами, предметно обговорити наболілі проблеми, поділитися своїм жіночим баченням примирення в Україні і головне, навчитися чути і бути почутою!

Ми раніше навіть не задумувались над значенням слова МИРОТВОРЕЦЬ.

Один священник такими простими словами описав значення цього слова: Миротворець - Це людина, яка творить добро у широкому змісті цього слова. Це той, хто несе у світ красу добрих стосунків, радість любові до ближніх, мирить тих, хто посварився, і підтримує тих, хто має потреби. Це той, хто створює навколо себе хоч би невеликий простір щастя.

Протягом 8 місяців Програма Миротворення була важливою темою в діяльності жіночих організацій. Жіноцтво Чернігівщини, Кіровоградщини, міст Святогірська та Маріуполя Донеччини, Вінниччини, Івано-Франківщини, Волині, Харківщини, Рівненщини, Одещини, Запорізької, Херсонської областей, міста Сєвєродонецька Луганської області, Дніпропетровської, Полтавської, Черкаської, Миколаївської та Львівської областей приймали на своїй землі делегації колежанок з інших регіонів України. Активними учасницями заходів Програми були також представниці Житомирської, Київської та Чернівецької областей.

Ми також зустрілися у Кишиніві з нашими молдавськими подругами, щоб поділитися досвідом, почути правду про конфлікт, який вже багато років продовжується у Придністров’ї.

Ми фіксували озвучені проблеми і пропозиції у наших звітах. Їхніми читачами були і наші донори у Британії, і наші партнери у Канаді, і наші колеги з ООН – з організації «ООН Жінки». На місцях після кожного заходу обговорювалась зібрана інформація в ЗМІ та Програмах телебачення, з представникам місцевої влади.

Ми створили базу даних учасниць семінарів в усіх регіонах. Тобто, якщо вам знадобляться контакти когось з тих, хто вас зацікавив на семінарі, але ви не встигли познайомитись, чи, скажімо, контакти, психологів, волонтерів з певного регіону - звертайтеся до нас.

Крім того, ми започаткували книгу вражень учасниць «Жінка жінці - Я хочу тобі сказати» де жінки залишали свої відгуки і їх читали на інших семінарах і охоче викладали свої враження у Фейсбуці. Ми обов’язково підсумуємо і опублікуємо на нашому Інтернет – сайті.

Учасницями маршів миру, які ми провели в рамках нашої Програми стали біль ніж 4000 жінок , А семінарів – діалогів - 2200. З них: Педагогів та психологів – 250 осіб, 340 волонтерів, 240 жінок, які перебувають у статусі переміщених осіб, а також жінки - підприємці, журналісти, лікарі, представниці органів соціальних служб, держслужбовці та просто матері і бабусі, яким не байдужа доля рідної землі, доля нашого мирного неба.

Мир - це жіноче обличчя і незалежно від того, якою мовою спілкуємося, слова «мир», «небо», «сонце», «земля», «дитя», «хліб», «Бог» на всіх мовах мають однаковий зміст.

Під час проведення Програми з’явились нові громадські та волонтерські організації, тисячі жінок по всій Україні проявили свої лідерські здібності, згуртували інших на допомогу вимушено переселеним, сиротам, вдовам, пораненим. .

Слід підкреслити, що до заходів нашої Програми приєдналися представниці більш, як 350 громадських жіночих та волонтерських організацій, і це дуже важливий результат, бо тільки в єднанні наших зусиль, в створенні єдиного жіночого фронту миротворення НАША СИЛА.

Я дякую пані Ганні Середі – голові Громадської організації «Український вибір» за допомогу у проведенні «Програми Миротворення в Україні - роль жінок» у Львівській області.
Вірю в те, що цей захід послужить добрим початком нашої майбутньої співпраці в ім'я миру, єднання, в ім'я тої мрії, яку кожна з нас задумала. коли пускала свою БІЛУ КУЛЬКУ МИРУ у небо... Також дякую Лідії Анушкевічус – Голові благодійного фонду «Оберіг», координатору волонтерської групи «Свій за свого» та Зінаїді Федорук - Голові благодійного фонду «Франківський опір» за те, що спочатку підтримали нас в реалізації на Івано – Франківщини Програми миротворення, а на сьогоднішній день приєдналися до діяльності Спілки жінок України.

Заходи Програми миротворення дали також потужний імпульс для створення нових організацій. Так, ВАЖЛИВИМ РЕЗУЛЬТАТОМ ПРОГРАМИ СТАЛО СТВОРЕННЯ Ради жінок Донеччини, Спілки жінок Луганщини, Спілки жінок Херсонщини, Спілки жінок Київщини і очолили їх енергійні, цілеспрямовані, повні нових ідей і планів представниці нової Сучасної молоді. Дуже приємно, що до нас прийшла молодь і я вітаю Вас і бажаю успіхів і наснаги.

Ми фіксували озвучені проблеми і пропозиції у наших звітах. Їхніми читачами були і наші донори у Британії, і наші партнери у Канаді, і наші колеги з ООН – з організації «ООН Жінки». На місцях після кожного заходу обговорювалась зібрана інформація в ЗМІ та Програмах телебачення, з представникам місцевої влади.

Ми створили базу даних учасниць семінарів в усіх регіонах. Тобто, якщо вам знадобляться контакти когось з тих, хто вас зацікавив на семінарі, але ви не встигли познайомитись, чи, скажімо, контакти, психологів, волонтерів з певного регіону - звертайтеся до нас.

Крім того, ми започаткували книгу вражень учасниць «Жінка жінці - Я хочу тобі сказати» де жінки залишали свої відгуки і їх читали на інших семінарах і охоче викладали свої враження у Фейсбуці. Ми обов’язково підсумуємо і опублікуємо на нашому Інтернет – сайті.

Вчора на семінарах представниці жіночих організацій ділилися враженнями про проведені заходи Програми, та домовлялися про спільні майбутні проекти, які стануть продовженням ідей Проекту на місцях. Я думаю, що сьогодні у своїх виступах керівники жіночих організацій доповнять мене і розкажуть про те, яку роль зіграла Програма в житті жінок їх областей і про їх бачення І перспективи продовження роботи громадських жіночих організацій по миротворенню , в районних центрах, та сільській місцевості.

Вчора МИ ще раз переконались, що неможливо нас розділити

На жінок заходу і сходу, коли ми разом з гордістю співаємо наш Гімн і "Червону руту", одягаємо вишиванки, покладаємо, з біллю у серці та слізьми на очах, квіти до меморіалів героїв небесної сотні, випускаємо у небо, голубів та білі кульки, з мріями про мир і пишемо з повагою листи до наших подруг до Донбасу...

Шановні подруги!

Але ми знаємо, що цей важливий для нас Проект не здійснився би без підтримки Посольства Великобританіїї, Фонду подолання конфліктів, сприяння стабілізації і безпеки уряду Великобританії, бо для британців — підтримка різноманітних ініціатив громадянського суспільства в країнах, які переживають скрутні часи, — багаторічна традиція і ми вдячні за те , що довірили саме нашій спілці втілення в життя цього важливого для жіноцтва України проекту.

Впроваджувати у життя жіночу миротворчу програму нам допомагала канадська неурядова організація «Стабілізейшен Саппорт Сервісес», яка має великий досвід розробки та реалізації програм стабілізації країн, що зіштовхнулися із війнами та конфліктами. Хочу виразити щиру подяку координатору Проекту пану Брайану Керру за підтримку і допомогу в реалізації нашого спільного Проекту та Ользі Івановій – співкоординатору Проекту, яка підтримувала нас і допомагала в реалізації Проекту. Від її високого розуміння мети Програми та професійного інформування у звітах англійською мовою, залежала оцінка всієї нашої роботи спонсорами.

В 2000 році Рада Безпеки ООН прийняла історичний документ №1325, який визнає жінок активними учасниками запобігання та вирішення конфліктів, визнає той факт, що конфлікти по-різному впливають на жінок та чоловіків, та наполягає на необхідності включати жінок до всіх аспектів мирного процесу. Ця резолюція - про те, що необхідно підвищувати участь жінок та створювати можливості для їхнього лідерства у сфері миру та безпеки, про те, що необхідно долати ті виклики, з якими жінки стикаються в своїх зусиллях відбудови миру у регіонах, постраждалих від конфлікту.

Впевнена, що Ми своїми миротворчими діями, підтвердили, що роль жінок В Україні є як що не унікальною, то принаймні набагато багатограннішою, ніж в багатьох інших країнах. Адже не так багато країн стикалися із ситуацією гібридної війни. І впевнена, що наша програма є складовою та однією з багатьох прикладів реалізації надзвичайно важливої для всього світу Резолюції ООН про жінок, мир та безпеку.

І я вірю, що завдяки нашим акціям примирення ТА добра, які започаткувала Програма «Миротворення в Україні: роль жінок» і які - я впевнена - будуть продовжені нашими жінками по всій Україні, ми прийдемо до порозуміння, запорукою якого стануть спільні цінності, традиції і впевненість, що ми - єдина країна, що ми – єдиний народ і з’єднати Україну можна двома самими важливими речами – прощенням і любов’ю.

Сьогодні ми підводимо підсумки, звітуємо одна одній про наші досягнення, про те, що не вдалося зробити за такий короткий термін, і особливо про наші плани, про ту роботу, яка стала важливою частиною життя кожної з нас. Ми сьогодні звернемося з декларацією до Президента, Уряду та Парламенту з вимогами, які були обговорені жінками всіх регіонів України впродовж Програми.

До єднання української нації в ім’я миру та процвітання нашої незалежної держави закликав нас у своїх заповітах великий Кобзар.

«Обніміться, сестри мої,
Молю вас, благаю!
Борітеся - поборете.
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!»

Дозвольте, дорогі подруги, подякувати всім Вам за ту велику справу, яку Ви проводите у себе в областях, за Ваші щирі, самовіддані, гарячі серця, за душу, часточку якої з ніжністю і повагою Ви вкладаєте в нашу спільну справу, за розуміння великої місії жінки, матері, берегині! Низький Вам уклін!

Слава Україні!