15.03.2016 17:33:26

Доклад модератора Наталії Максюти на підсумковому засіданні Програми «Миротворення в Україні: роль жінок», 15/03/2016, м.Київ

Слайди до докладу Н.Максюти

Сьогодні ми підводимо підсумки роботи проекту «Миротворення в Україні: роль жінок» - підсумки проведених 20 семінарів, 120 годин діалогу, 20 безсонних ночей через внутрішній діалог, 40 діб спілкування, - жінок з різних регіонів, представниць різних галузей, державних установ, громадських організацій, волонтерок, жінок із числа тимчасово переселених осіб, матерів загиблих воїнів, дружин учасників бойових дій на Донбасі - загалом людей небайдужих до долі держави, які активно працюють в царині миротворення.

Тема, яку ми обговорювали на семінарах нашої панелі, - «Як жінки можуть вплинути на встановлення миру на Донбасі». Основні принципи діалогів, в рамках яких проходили наші діалоги:

почути - зрозуміти - прийняти

Кожна жінка повинна бути почутою, такою, яку розуміють і приймають, таку, як вона є, з її тривогами і сподіваннями, з її ставленням до причин конфлікту на Донбасі і баченням шляхів виходу з нього.

Не все вдавалося відразу. Учасниці їхали на семінари з різними очікуваннями: хтось зі сподіваннями знайти відповіді на численні питання - як прийти до миру в Україні, хтось, наприклад делегація з Донецької області, по дорозі в Миколаїв, зі страхом і домовленостями – «будемо мовчати, бо нас все рівно не почують і не зрозуміють». А на другий день, вони зі сльозами на очах дякували всім за розуміння і підтримку, дякували за те, що в самих далеких від конфлікту куточках України, люди переймаються болями постраждалих і готові допомагати.

Після першого дня у Львові молодіжна група з Маріуполя заявила, що це просто жах, нас не розуміють, не сприймають, на другий день - ситуація змінилася, наступив глибокий задум про почуте, а вже через тиждень, одна з них заявила: «По великому рахунку, якби ми так знали і любили Україну, так знали і пишалися своїм українським корінням, як Львів`янки, нами б ніхто не маніпулював і нас би ніхто не загарбував»

Такі слова, такі переконання після семінару дорого коштують. Іншим прикладом результатів проекту ми почули вчора від Марини зі Слов’янська, яка заявила, що вона навчилась на семінарах толерантності, і стала своєрідним агентом, носієм толерантності в спілкуванні з людьми, що мають різні погляди на причини конфлікту.

На семінарах ми обговорювали основні напрями участі жінок в миротворчих процесів і аналіз участі жінок в тих чи інших напрямах показав наступне.

  • Волонтерський рух і цільова допомога - 93%
  • Діалог з місцевою владою - 30%
  • Підвищення рівня єдності - 65% - дане формулювання, при обговоренні на семінарах введено замість - Підтримка зменшення ворожнечі
  • Участь у мирних переговорах, миротворчих ініціативах - 20%
  • Залучення до співпраці заради миру та збереження людських життів людей з різними поглядами на причини конфлікту - 30%
  • Вплив громадських організацій на мирні ініціативи 10%

Природньо, що жінки найчастіше, не роздумуючи, направляють свої зусилля туди, де терміново потрібна їх допомога всім постраждалим у конфлікті, а також займались волонтерством, менше проводилися діалоги з місцевою владою, хоча говорити є про що, ще менше жінки брали участь у мирних переговорах і найменше мали вплав громадські організації, які представляли учасниці, на мирні ініціативи в країні.

З іншого боку, представники нашого донора, теж очікували як результат від семінарів, дій і змін у досягненні миру на Донбасі на загальнодержавному рівні.

Нині, підводячи підсумки, ми чітко усвідомлюємо, що тільки пройшовши через діалог в режимі: почути, зрозуміти і прийняти одна одну, тільки пройшовши через внутрішній діалог про все почуте, про все, що змінило кожну з нас, що дало нову інформацію і змінило наші погляди на те, що відбувається в країні і розуміння в широкому плані нашої жіночої місії, - ми зможемо згуртовано, вагомо, значимо і оперативно діяти на загальнодержавному рівні.

І це надзвичайно важливий результат проекту, результат наших семінарів, який вибудував у кожної з нас платформу, фундамент чітко усвідомленої необхідності і спроможності діяти не тільки в рамках надання допомоги постраждалим, а й вносити миротвотворчі ініціативи, мати вплив на встановлення миру на Донбасі на загальнодержавному рівні, бо:

МИ, ЖІНКИ ВЕЛИКА СИЛА, МИ МОЖЕМО ВСЕ!
І сьогодні вносимо першу миротворчу пропозицію на всеукраїнському рівні –
за ініціативи Спілки жінок України об’єднати всі жіночі громадські організації і створити
ПЛАТФОРМУ
«ЖІНКИ ЗА МИР!»